smevskole

 

NAŠIM CYKLOM EKONOMICKÝCH PREDNÁŠOK, pod názvom  smevškole  v OA Prievidza SME NAVIAZALI NA ÚSPEŠNÝ PROJEKT  BESTGUEST A ROZBEHNI SA, prednášajúci chodili po vysokých školách, my sme boli jediná stredná škola.

Organizátor projektu bol  KOVAC  Juraj je mladý rozbiehač, ktorý rozpráva o tom, prečo sa nebáť začínať tvoriť svoje vlastné veci. Je zakladateľom projektov Rozbehni sa!, Najlepší nápad a BestGuest.

Jeho publikácia „Rozbehni sa“. predstavuje stručný návod ako začať „s holou riťou“. Je určená ľuďom, ktorí chcú začať na sebe pracovať, nemajú však žiadnu skúsenosť. Juraj je ex-holoritník, ktorý húta ako byť užitočným.

 

tuliPÁN

Projekt ekonomických prednášok a besied Obchodnej akadémie v Prievidzi - smevškole – pokračoval 24.10. 2019 stretnutím s úspešným slovenským podnikateľom  Martinom  Guttmanom.

Martin Guttman pracoval 6 rokov v bankovom sektore. V roku 2006 na dovolenke v Thajsku si v miestnom bare sadol do niečoho veľmi príjemného a mäkkého. Predmet ho zaujal natoľko, že sa do toho baru vrátil aj ďalšie dni a túžil si doňho znova a znova sadnúť.  Po krátkom prieskume zistil, že na Slovensku nič podobné nie je. Po dovolenke teda prišiel s odhodlaním rozbehnúť nový projekt. Dal výpoveď v dobre platenej práci a začal v garáži so svojím otcom vyrábať prvé slovenské sedacie vaky. Začiatky boli  ťažké, keďže robil všetko od skladníka až po marketéra. Prvýkrát ukázal verejnosti tuli vaky na festivale Pohoda, kde dostal pozitívnu spätnú väzbu. To mu dodalo odhodlanie v práci pokračovať. Postupne sa začala zlepšovať kvalita tuli vakov, stránka firmy, marketing a z tuli sa stal tzv. lovebrand. V súčasnosti má firma Tuli 15 zamestancov, výrobnú halu v Moste pri Bratislave a Tuli showroom v Shopping palace Zlaté Piesky. Dnes už akékoľvek sedacie vaky jednoducho nazývame tuli vaky, na čo je firma patrične hrdá. Veľmi zaujímavý a úspešný projekt je „tuli cinema“ v rezorte v Šamoríne. Je to v podstate  plnohodnotné kino, ktoré má namiesto klasických kresiel tuli vaky. Svoje miesto si tuli vaky našli aj na Štrbskom plese, v hoteloch či oddychových zónach rôznych firiem. A prečo sú vlastne tuli vaky také obľúbené? Sú dobré na chrbticu, ľahko sa čistia, majú krásny dizajn a hlavne sú úžasne pohodlné a mäkučké. V rokoch 2017-2018 však firme začali klesať zisky. Bolo to spôsobené tým, že ľudia poznali tuli = tuli vaky a nič iné. Firma nevedela zákazníkov ničím iným osloviť. Bolo to až také zlé, že firma takmer skrachovala. V tom období začala firma vyvíjať rôzne iné produkty ako napríklad skladaciu posteľ, gauče, hojdačky pre deti, kancelárske sety a iné zaujímavé koncepty.

A ešte niečo z ankety reakcií účastníkov besedy: Páčilo sa mi. Prednáška bola super.  Zaujímavé, motivačné.  Riadne dobrééé, asi si kúpim tuli vak. Normálny pokorný mladý človek, ktorý dostal super nápad a išiel si za ním. Konečne niekto, kto o sebe netvrdil, že všetko robí správne a že sa mu vždy darí. Naša škola by s ním mala uzavrieť spoluprácu a mohla by nakúpiť od neho pár tuli vakov J

Pre mňa pán Martin je tuliPÁN (tak ho tuším nazývajú sociálne médiá J a ja súhlasím) naozaj GuttMAN.  Držím jemu a celej firme palce. Tulipalce?

Tomáš Šmidák  3.B Obchodná akadémia Prievidza

 

Cestovali sme v čase...

V rámci projektu smevškole – cyklus besied a prednášok Obchodnej akadémie Prievidza - 7.10. 2019 bola prednáška a beseda neziskovej organizácie Seeds. Prezentovali nám tému cestovanie v čase do minulosti.

V úvode  sme sa zoznámili so sympatickou pani Evou Plánovskou, ktorá nám chcela ukázať život v minulosti. Nasadili sme si teda imaginárne cestovateľské helmy a veľkou rýchlosťou sme sa premiestnili do roku 1989. Hlavnou myšlienkou celej prednášky a  prezentácie bol život v totalitnom režime v bývalom Československu. Mohli sme vidieť mnoho záberov z jej života. Bola veľmi autentická. Do diskusie sa zapájali aj učitelia, ktorí tento režim zažili.. Najviac nás zaujala železná opona, ktorá znázorňovala bariéru medzi krajinami, východným a západným blokom. Žiaci a študenti nesmeli nosiť vyzývavé oblečenie, rifle, dievčatá sa nemohli maľovať, farbiť si  vlasy, chlapcom nebolo povolené mať dlhé vlasy, pretože to bol prejav rockového štýlu ktorý nebol v tej dobe povolený. Rifle sa dali kúpiť jedine v predajniach TUZEX a okrem iného aj zahraničné čokolády, kozmetika či texasky a automobily. Bolo to všetko to, o čom ľudia v bývalom totalitnom Československu snívali a mohli si to kúpiť  jedine za tuzexové poukážky, tzv. „bony“. Neuveriteľné! Avšak, reálne v tej dobe L... V televízií boli iba dva programy, pričom rozprávky vysielali len v určitom čase v nedeľu, keď sa chodilo do kostola. Dôvodom bolo to, že totalitný režim nechcel, aby deti chodili do kostola. Ľudia, čo mali výkonnejšie rádiá, mali možnosť, samozrejme potajomky, počúvať  zahraničnú stanicu Slobodná Európa, kde vysielali „zakázanú hudbu“ a rôzne pravdivé informácie o spoločenskom a politickom dianí. Ako ukážku nám pani Eva doniesla rôzne predmety. Najviac ma zaujal ústrižok z ostnatého hraničného plotu, ktorý vlastnoručne dávala dole. To bola tá v roku 1989 tá skutočná cesta k vytúženej slobode a demokracii.  Okrem kúska z plota nám ukázala aj typické artefakty tej doby, staré kazety, mince a iné predmety.

Sme veľmi radi,  že žijeme v demokratickom režime, čo znamená, že môžeme presadzovať vlastné rozhodnutia, názory, slobodne cestovať medzi krajinami a máme možnosť slobodne voliť. Je zároveň poľutovaniahodné,  že ani v dnešnej dobe niektoré krajiny nemajú možnosť slobodného rozhodovania a prejavovania názoru.

Ďakujeme za ukážku života v totalitnej dobe pomocou prezentácie a pomocou rekvizít.

Už teraz sa tešíme na ďalšie besedy! 

Nina Šujanová a Viki Václavová, II.B

Juraj Mesík

V rámci projektu smevškole (cyklus ekonomických prednášok Obchodná akadémie Prievidza) sa 75 žiakov našej školy zúčastnilo prednášky a následnej besedy s  Jurajom Mesíkom na tému Klíma a život generácie 2000. Známy ekológ, pôvodom lekár, je od strednej školy aktívny v ekologickom hnutí. Vyštudoval všeobecné lekárstvo na Lekárskej fakulte UK Martin. Bol aktívny v ekologickom hnutí, organizácia Ekotrend, ktorú viedol, bola v roku 1985 rozpustená komunistickou Štátnou bezpečnosťou. Po Novembri 1989 bol poslancom Federálneho zhromaždenia a zakladajúcim predsedom Strany zelených na Slovensku. Do roku 2002 bol riaditeľom Nadácie Ekopolis a pôsobil v správnych radách viacerých mimovládnych organizácií. V rokoch 2003 až 2008 pracoval ako špecialista v Svetovej banke vo Washingtone na projektoch v Tanzánii, Nigérii, Moldavsku, Thajsku a v ďalších rozvojových krajinách. Prednášal o globálnych výzvach a rizikách na Univerzite Komenského v Bratislave a na Palackého univerzite v Olomouci. Tvrdí že „prebiehajúce zmeny klímy sú čisto a nespochybniteľne dielom ľudských rúk a našej nenásytnosti – nesieme teda za ne zodpovednosť.“ Môžeme s tým spraviť  niečo  aj MY na Slovensku?   Vieme sa tomu vyhnúť? Čo o tom vedia mladí ľudia,  študenti našej školy?  Toto boli hlavné otázky besedy. Besedu zorganizoval Mgr. Malega v spolupráci s filmovým festivalom Jeden svet, ktorého zástupcom na besede bol pán Ivan Sýkora.

 

 

 

Tatiana ONDREJKOVÁ

…5 rokov ju lámali, až nakoniec prišla. Aj takto môžeme zhrnúť to, ako sa dostala naša CEO Tánička do Prievidze aby prišla podobne ako Miroslav Trnka, Adela, či Mišo Meško porozprávať žiakom obchodnej akadémie o svojej ceste k podnikaniu, o začiatkoch v cestovnom ruchu až po dnešok, kedy má Pelikán vyše 170 zamestnancov, už trinásty rok je jednotkou v cestovnom ruchu na Slovensku a obsluhuje viac ako 300 000 klientov ročne.

Táňa je známa tým, že nemá problém deliť sa o skúseností a otvorene odpovedať na rôzne otázky. Problém je však s nabitým rozvrhom, hlavne keď stále potrebujeme jej prítomnosť na toľkých meetingoch. Vie však oceniť trpezlivosť a húževnatosť ľudí, a to nielen pelikáncov, ak sa nadchnú pre správnu vec. Jedným z nich je nepochybne aj učiteľ Prievidzkej obchodnej akadémie, p. Malega, ktorý Táňu od roku 2013 pravidelne 2x ročne uháňal, aby prišla spraviť študentom stredných škôl prednášku do Prievidze  Keď jej tento rok v auguste opäť napísal, pochopila, že prednáška v Prievidzi ju neminie, našla dieru v rozvrhu a potvrdila mu termín 27. novembra.

Na miesto sme dorazili bez problémov, Waze je celkom spoľahlivý  Pôvodne sme chceli zobrať tak 30-40 zápisníkov aby sme mali niečo pre študákov. Našťastie sme ich nezobrali a nevyložili lebo by sme asi boli na smiech, keďže študentov prišlo tak do 300. Zaplnili celú aulu detašovaného pracoviska Žilinskej univerzity v Prievidzi.

Po krátkych technických problémoch sme nakoniec Táninu prezentáciu rozchodili a prednáška, alebo skôr rozprávanie jej príbehu mohlo začať.

Táňa najprv opísala svoju cestu pracovným životom, vysvetlila ako sa vlastne k podnikaniu dostala a prečo si vybrala cestovný ruch, aj to ako sa momentálne Pelikánu darí a čo všetko sa ešte chystá. Potom prišli na rad zvedavé otázky samotných študentov a aj niektorých učiteľov. Tých zaujímali hlavne jej najväčšie úspechy, koľko jazykov ovláda, chyby v podnikaní, priemerný pelikánsky plat, až po to, ako sa pasujeme v Pelikáne s našou konkurenciou. Bolo fascinujúce sledovať tváre v publiku, žhavé po skúsenostiach z pravej ruky. Najvďačnejší bol potlesk po každej odpovedi, ktorý dostával Táňu miestami do rozpakov.  Sem tam sa publikom šuchlo „workoholička“ „ako to stíha“ „nemá toho nejako veľa?“, ale na konci bola odpoveď, ktorú všetci dobre poznáme: „Robte to, čo vás baví a práca bude vašim koníčkom.“

Nakoniec môžno ešte Highligt dňa, kedy sa p. Malega lúčil s Táňou vetou: „Teraz opäť dva mesiace bude kľud, všetci budú chcieť byť, podnikateľmi a o dva mesiace sa vrátime do starých koľají.”

Z prednášky sme si priniesli dobrú náladu a Táňa aj pocit, že študentov aspoň trošku namotivovala. A zrejme tomu bolo ozaj tak, čítajúc feedback študentov:

„Podľa môjho názoru bola beseda skvelá. Pani Ondrejková rozprávala veľmi zaujímavo rozmýšľala, a keďže mňa osobne práca v cestovnom ruchu veľmi zaujíma a chcela by som sa jej v budúcnosti venovať. Dozvedela som sa veľmi veľa zaujímavých informácií, ktoré ma len utvrdili, že práca v cestovnom je to čo by ma bavilo. V budúcnosti by som sa s pani Ondrejkovou ešte určite rada stretla a dozvedela sa o nej niečo viac.“

„Perfektná, svieža a inšpirujúca  „

„Bolo to veľmi zábavné a poučné, dobre sa ju počúvalo. V budúcnosti by som aj ja chcela dosiahnúť niečo podobné ako dosiahla ona, nakoplo ma to učiť sa aj predmety, ktoré ma predtým neoslovili. Takže ďakujem, možno mi touto besedou začal nový štart do života.“

„Celkom ma to inšpirovalo a vidím že keď človeka niečo baví a ide si za tým, tak je všetko možné.“

„Veľmi príjemné stretnutie, kvalitná prezentácia, pri ktorej sme mali možnosť sa dozvedieť nové informácie zo sveta. Ten kto plánuje v budúcnosti podnikať, mal by mať motiváciu presne pri takýchto ľuďoch. Kto maká a nevzdáva to, má veľkú šancu uspieť. Samozrejme, že začiatky sú vždy najťažšie. Tak isto to pociťovala aj samotná Tatiana ONDREJKOVÁ. Ďakujeme pekne za Vašu prezentáciu a spoločné stretnutie.“

https://kariera.pelikan.sk/beseda-s-nasou-ceo-tanou-na-oa-v-prievidzi/

 

 

Úspešný projekt prednášok smevškole v našej škole pokračoval 25. 4. 2018 v DK Prievidza zaujímavým rozprávaním Lenky Sivákovej, našej absolventky, na tému RUSKO. Deväť mesiacov učila angličtinu na Sibíri. Žiakom porozprávala ako sa na Sibír dostala, čo tam robila. Rozprávanie oživila aj skúsenosťami zo svojich štúdii na Slovensku, Dánsku či počas pracovného pobytu na EXPO v Astane – Kazachstane.

 

Projekt „smevškole“ - MICHAL TRUBAN

V rámci projektu smevškole - cyklus ekonomických prednášok Obchodnej akadémie Prievidza prijal pozvanie na besedu Michal Truban - úspešný mladý startup manager. V aule ŽU - detašované pracovisko Prievidza rozprával študentom Obchodnej akadémie a oboch gymnázií v Prievidzi o svojom podnikaní. Michal má dnes 30 rokov a podnikať začal už počas štúdia. Je jedným z dvoch zakladateľov a majiteľov spoločnosti Websupport, s ktorou dosiahli mnohé podnikateľské úspechy. Z vedenia firmy sa nedávno stiahol. Bol spoluzakladateľom iniciatívy Slovensko.digital, ktorá kontroluje, ako štát míňa peniaze za IT služby, patrí k prvým tváram občianskeho združenia Progresívne Slovensko. V novembri mu vyšla kniha Support, kde zhrnul svoj sympatický biznis príbeh. Striedavo žije na Slovensku a v Spojených štátoch. Rád a často prednáša o podnikaní a jeho firma je pre svoju filozofiu často označovaná ako slovenský Google.

 

26. 05. 2017 sme pokračovali v cykle besied smevškole

V Regionálnom kultúrnom centre v Prievidzi bola naplánovaná beseda s autorkou filmu Český Alllah. Režisérkou filmu je Zuzana Pizssi, ktorá v časozbernom filme zobrazila nálady a názory občanov na migrantov z Afriky a Ázie do Európy. Tiež xenofóbne postoje k tejto otázke.

Film účastníkov, prvákov našej školy, zaujal čo prejavili v besede a tiež v esejach, ktoré písali. 

Škoda že pani Piussi nemohla prísť, kvôli chorobe svojho syna. Názory na film jej zašleme.

 

SMEVŠKOLE S ADELOU

 

Cyklus ekonomických prednášok SMEVŠKOLE dnes 9. mája pokračoval. Pozvanie prijala Adela Banášová - úspešná moderátorka, glosátorka ...  a odpovedala na zvedavé otázky študentov Obchodnej akadémie.

 

 

Fotografka Mária Švarbová

https://www.youtube.com/watch?v=0tjvJlOmmhw

6. apríla 2016 sme privítali fotografku  Aria Baró, čo je umelecké meno úspešnej slovenskej fotografky Márie Švarbovej. Štúdium reštaurátorstva a archeológie ju nenadchlo a preto sa od roku 2010 venuje fotografii a to veľmi úspešne. S týmto mladým talentom sme sa porozprávali o jej tvorbe, emóciách či výstavách a oceneniach.

https://www.mariasvarbova.com/index.php?article=portfolio

 

Rohullah a Reza

V Obchodnej akadémii v Prievidzi -  sa uskutočnila ďalšia beseda v rámci projektu "sme v škole". V spolupráci s Berkat n. o.  /https://www.berkat.sk/, filmovým festivalom Jeden svet /https://jedensvet.prievidza.net/2015/ a projektom Rafael /https://www.charita.sk/stranky/pomoc-migrantom/ sa žiaci našej školy mali možnosť stretnúť s dvomi mladými Afgáncami - utečencami z Afganistanu. Rohullah,  má 23 rokov, skončil strednú školu a začal študovať angličtinu a na univerzite v Kábule. Kvôli problémom v krajine musel odísť. Teraz je na Slovensku a rád by dokončil svoje vzdelanie.  Reza, má 19 a vyučil sa za stolára. Doma mal svoju vlastnú dielňu.

Beseda prebiehala po anglicky, takže sme mali možnosť preskúšať si naše jazykové schopnosti. Začala krátkym príspevkom o našej zbierke pre afganské deti v rámci projektu „škola namiesto ulice“. Informoval o nej môj spolužiak: „My name is Filip Štancel. I am from 3. A class. For seven years we have been helping our teacher Mr. Malega to support the project „škola namiesto ulice“, in English „School instead of the street“. Currently, we are supporting a 16-year old girl Farahnaz Sayed Khan Agha and 8-year old boy Basir Nasir. Thanks to the amount of 330,- € we can provide them with a yearlong school attendance. This school year, we managed to collect 710,- €, more than in any of the previous years. For all these years we have collected 2 662,- € thanks to the help of our students, teachers and friend of our schol“

Vypočuli sme si názory pracovníčok projektu Rafael, ktoré sa s prisťahovalectvom stretávajú takmer každý deň a hlavne odpovede Rohullaha a Rezu. Povedali prečo ušli z ich rodnej krajiny, či sú v kontakte so svojou rodinou, prečo sú práve na Slovensku, aké sú najväčšie rozdiely medzi životom v Afganistane a na Slovensku. Nebolo to však len o vážnych témach. Počuli sme ich rodný jazyk – Reza nevie anglicky. Dozvedeli sme sa, čo robievali vo voľnom čase, aké slovenské jedlá im chutia, či sa im páčia slovenské dievčatá. Rohullah prezradil, že rád chodieva večer von a počúva opitých ľudí „rozprávať od srdca“, čo si myslia. :) Obidvaja boli veľmi sympatickí, otvorení každej otázke a dokonca veľakrát zažartovali napriek tomu, že sa nachádzajú v ťažkej situácii, tisícky kilometrov od domova a rodiny.

Stretnúť ľudí s podobným osudom budeme mat opäť možnosť na festivale Jeden svet 2016.

Tomáš ČULÁK, žiak 3.A, Obchodná akadémia Prievidza

 

https://www.youtube.com/watch?v=bX0DmncZn0U

https://skolskyservis.teraz.sk/stredne-skoly/studenti-oa-prievidza-smevskole/17742-clanok.html

https://www.prievidza.sk/spravodajstvo/studenti-obchodnej-akademie-sa-stretli-s-afganskymi-utecencami/

 

EURÓPA A SVET

Cyklus prednášok  „sme v škole“ pokračoval 20.3.2015 na tému EURÓPA A SVET. V priestoroch Regionálneho kultúrneho centra Prievidza prednášky pre žiakov 1. ročníka pripravili lektorky neziskovej organizácie SEEDS / https://evicaontheroad.wix.com/seeds /. Ich cieľom je oživiť vyučovanie geografie, ekológie, náuky o spoločnosti či dejepisu na základných a stredných školách. Témami prednášok boli  „Európa a svet“ – lektorka Eva Ohrablová /info 1 / a Čo sa deje s našou planétou“ – lektorka Katarína Hazuchová / info 2/.

https://skolskyservis.teraz.sk/stredne-skoly/projekt-smevskole-v-oa-v-prievidzi-pokr/17732-clanok.html

 

"OKO" OA PD V THAJSKU

Pamätáte? 

V rámci projektu ekonomických prednášok "smevskole" bola v našej škole prednášala Terézia Madarová úspešná majiteľka modelingovej agentúry Le Provocateur. Už tradične medzi darčekmi našich prednášajúcich je aj tričko v logom našej školy - okom. Foto s našim tričkom u úspešných ľudí a pozdrav stále poteší!

 

TERÉZIA  MADAROVÁ

podnikateľka

24. 11. 2014 

10:00

aula Žilinská univerzita

pokračuje prednáška s besedou úspešnej slovenskej podnikateľky TERÉZIE MADAROVEJ. Na stretnutie  si pripravte zvedavé otázky.

  • začínala z úplného dna;
  • bola nezamestnaná;
  • z  požičaných peňazí si založila živnosť, kúpila počítač a pustila sa do činnosti;
  • dnes majiteľka modelingovej a castingovej online agentúry
  • najväčšej v strednej Európe - le PROVOCATEUR s.r.o

/ https://www.novetvare.sk/, https://www.leprovocateur.sk/

https://www.prievidza.sk/spravodajstvo/terezia-madarova-prednasala-studentom-obchodnej-akademie-prievidza/

https://skolskyservis.teraz.sk/stredne-skoly/pribehy-uspesnych-podnikatelov/14928-clanok.html

...................................................................................................

  • 2007  - ako 25-ročná získala špeciálnu cenu poroty v súťaži Podnikateľka Slovenska ;
  • 2008  dve ocenenia RECRUIT RANK AWARDS, firma zaradená do TOP10 v SR;
  • 2009 menovaná Európskou komisiou za ambasádorku AMBASÁDORKA SLOVENSKÝCH PODNIKATELIEK. inauguračný gala večer sa konal v Štokholme za prítomnosti korunnej princeznej VIKTÓRIE;
  • 2010 sa zúčastnila súťaže Ernst & Young Podnikateľ roka.
  • organizuje vlastné kurzy IMAGE-MAKER;

 

Beseda s E. Urbaníkovou

Vo štvrtok 23. októbra 2014 od jedenástej hodiny v sále Domu kultúry v Prievidzi sa uskutočnilo ďalšie podujatie v rámci cyklu ekonomických prednášok "sme v škole".  Besedovali sme  s podnikateľkou, spisovateľkou, koproducentkou Evou Urbaníkovou, "Evitou". Súčasťou besedy bola aj autogramiáda a predaj kníh nakladateľstva Evitapress. 

https://www.dobraskola.com/vieme-o-vsetkom/dobra-skola-aktuality21/article/navstivila-nas-evita.html

https://skolskyservis.teraz.sk/stredne-skoly/oa-prievidza-evita/13938-clanok.html

https://www.prievidza.sk/spravodajstvo/eva-urbanikova-vydala-uz-stovku-knih/

 

 

Prednáška a beseda s Ing. Trnkom!

Naša škola v rámci prednáškového cyklu "sme v škole" opäť teraz pripravila výnimočnú prednášku a besedu. V pondelok 28. októbra do Prievidze prišiel Ing. Miroslav Trnka, zakladateľ, spolumajiteľ a generálny riaditeľ slovenskej softvérovej antivírusovej firmy ESET-

Prednáška bola pre všetkých našich žiakov od 13:00 hodiny v budove Žilinskej univierzity (detašované pracovisko FRI v Prievidzi), Bakalárska 2, v hlavnej prednáškovej sieni. Ďakujeme za pútavú a poučnú prednášku, pán Trnka!

https://www.dobraskola.com/vieme-o-vsetkom/dobra-skola-aktuality21/article/potlesk-ako-honorar.html

 

https://skolskyservis.teraz.sk/stredne-skoly/slovensky-bill-gates-miroslav-trnka/6142-clanok.html

Prezentácia

Článok https://www.prievidza.sk/spravodajstvo/potlesk-honorarom/

 

Prednáška Michal Meško

V rámci cyklu prednášok „smevškole“ nadväzujeme na úspešné prednášky Petra Krištofoviča – úspešného podnikateľa, Ivana Mikloša – bývalého ministra financií, Martina Bútoru – kandidáta na prezidenta SR. Najnovšia prednáška, úspešného mladého podnikateľa, spolumajiteľa internetového kníhkupectva www.martinus.sk  Michala MEŠKA, sa uskutočnila20. novembra – utorok – o 10.00 hod v DK Prievidza. 

Reportáž z besedy priniesla Regionálna televízia Prievidza v Novinách č. 47/2012, od 8:40 minúty

 

 

Beseda s Petrou Marko

Na 29. januára pripravujeme besedu s úspešnou slovenskou podnikateľkou, Petrou Marko - pozrite si videouputávku.

V rámci cyklu ekonomických prednášok „smevškole“ sme predstavili žiakom úspešnú mladú podnikateľku, výkonnú riaditeľku, CEO (chief executive officer spoločnosti) v EXTRAVADANSA, pani Petru MARKO, v utorok  29. 01. 2012, v prievidzskom kine. Ďakujeme za mimoriadne zaujímavú prezentáciu a pútavý dialóg so študentami a učiteľmi Obchodnej akadémie v Prievidzi. Prečítajte si článok https://www.skolskyservis.sk/stredne-skoly/petra-marko-oa-prievidza-beseda/1419-clanok.html.

 

Beseda s pánom Krištofovičom

"Pracujem s budúcnosťou, nie s minulosťou, nerobím terapiu, nehľadám slabosti, ale hľadám zdroje, ktoré má človek v sebe a tie chcem rozvíjať"  - Peter Krištofovič      

Špičkový školiteľ a motivátor, vzdelávanie a sebarozvoj je pre neho životná filozofia a k tomu vedie aj svoje okolie a iných ľudí. Vo svojich 37 rokoch stojí na čele spoločností, ktoré dosiahli v roku 2006 obrat 1 mld. Sk.Založil najväčšiu slovenskú poradenskú spoločnosť, ktorá expandovala na Ukrajinu, do Čiech, Rumunska a Ruska. Je finalistom súťažepodnikateľ roka 2009, na Ukrajine patrí na rebríček TOP 100 manažérov, v Rumunsku bol ocenený titulom Najlepšia firma roka 2008 vo svojom odbore. Na začiatku jeho biznisu stál Tomáš Baťa. Hoci na prvý pohľad nemajú obuv a finančné poradenstvo veľa spoločného, na myšlienkach obuvníckeho gigantu založil Peter KRIŠTOFOVIČ najúspešnejšiu firmu svojho typu v Európe. Dnes tento netradičný slovenský biznismen tvrdí: "Chcem učiť Američanov reformy.“ Salve Group, pod vedením Petra Krištofoviča, buduje unikátnu sieť zabezpečujúcu finančné produkty v Slovenskej republike, na Ukrajine a Rumunsku.

Salve Group je európska finančná skupina zaoberajúca sa distribúciou finančných produktov v strednej a východnej Európe. Vlastní samostatné firmy, ktoré sa zaoberajú nezávislým finančným poradenstvom a predajom finančných produktov. Materskou spoločnosťou je Salve Group London Ltd., ktorá vznikla v roku 2003 so sídlom vo Veľkej Británii.Salve Group je nezávislou spoločnosťou bez akýchkoľvek kapitálových, zmluvných alebo personálnych väzieb na tvorcov finančných produktov (banky, poisťovne alebo iné finančné skupiny).Salve Group a firmy zo skupiny disponujú kapitálom zahraničných investorov. Finanční investori priniesli stabilné zázemie a kontakty na silných medzinárodných hráčov z oblasti financií.

P. Krištofovič podporuje stavbu študentskej ubytovne v Keni, pravidelne píše glosy do Hospodárskych novín.Žije so svojou manželkou a 2 dcérami striedavo v Bratislave a v Los Angeles, je úspešným mladým človekom, ktorému jeho finančná nezávislosť umožňuje tráviť množstvo času so svojou rodinou. Viac informácii:

 

Beseda s podpredsedom vlády a ministrom financií Ivanom Miklošom

Podpredseda vlády a minister financií Slovenskej republiky Ivan Mikloš priešiel vo štvrtok 24. marca 2011 od 9.00 hodiny do Prievidze. V budove Obchodnej akadémie ho privítal riaditeľ školy, v Dome Kultúry sa uskutočnila prednáška „EURO a EUROKRÍZA“ spojená s besedou s našimi študentami. Pán Mikloš predstavil svoj projekt Univerzita pre moderné Slovensko, odpovedal na otázky našich študentov. Viac o I. Miklošovi  sa dozviete nawww.ivanmiklos.sk. Vzácnu návštevu sprostredkoval Mgr. Malega počas ostatnej návštevy Štrasburgu s úspešnými  študentami našej školy v rámci programu Junior Achievement Podnikanie v cestovnom ruchu.