ESWS

Európsky týždeň odborných zručností

je iniciatíva Európskej komisie, ktorá sa realizuje každoročne už piaty krát a jej hlavným cieľom je zvýšiť povedomie o význame a prínose odborného vzdelávania a prípravy (OVP).  Hlavné podujatie tento rok malo kombinovanú formu – prebiehalo v Berlíne od 09. do 13. novembra 2020 za účasti niektorých účastníkov, ako aj online v rámci celej EÚ, počas ktorej si účastníci vymieňať svoje názory, skúsenosti a  príklady dobrej praxe.

Aj naša škola, Obchodná akadémia v Prievidzi, sa zapojila do tejto iniciatívy. Témou roku 2020 bol „Prechod na ZELENÉ a DIGITÁLNE OVP.“ Naše aktivity uskutočnené v rámci tejto iniciatívy sme nazvali – Digitálne odborné vzdelávanie a príprava. Ich cieľom bolo priblížiť a zatraktívniť odborné vzdelávanie na našej škole. Takmer dve stovky účastníkov Európskeho dňa odborných zručností si pochvaľovali kvalitný profesionálne a odborne pripravený program podujatia.

 

V stredu 11. novembra 2020 sa žiaci štvrtého ročníka venovali zručnostiam účtovníctva. Absolvovali online besedu s účtovníčkou, webinár firmy KROS, overili si svoje znalosti pri riešení praktických úloh v softvéri OMEGA a otestovali a porovnali si úroveň svojej finančnej gramotnosti v súťaži Finančná olympiáda. Presne takýto kokteil sme pre nich namixovali. Pozreli sme sa na paragrafy a najnovšie zmeny v zákonoch, ale aj na praktické funkcie programov firmy KROS, ktoré im uľahčia prácu. Diskutovali sme o ekonomických dôsledkoch pandémie na slovenský trh a o inováciách určených nielen pre účtovníkov. Nazreli sme aj do budúcnosti účtovníctva. Povolanie účtovníka už dávno nie je len o účtovaní. Je o neustálom vzdelávaní, študovaní zákonov, hľadaní správnych odpovedí. V neposlednom rade aj o poznaní nových technológií, keďže z účtovníkov sa nám stávajú IT odborníci.

V ten istý deň žiaci tretieho ročníka zúčastnili prednášok v rámci konferencie Skills of the Future, ktorá sa tento rok uskutočnila dištančnou formou. Konferenciu organizovali zástupcovia spoločností združených v Aliancii pre mladých (All4YOUth) a záštitu nad podujatím prevzali Zastúpenia Európskej Komisie v SR a Českej republike. Európska komisia dlhodobo pomáha mladým ľuďom čeliť rôznym výzvam dnešného trhu práce. Nosnými témami konferencie boli tento rok správna orientácia na trhu práce, poradenstvo v oblasti výroby udržateľných vlastných produktov, možností ich ekologického balenia či budovanie kariéry v rámci rodinnej firmy, ako aj ďalšie zaujímavé témy a praktické rady.

Prednášky boli rozdelené do troch miestností DIGITAL, ENVIRO, HR v ktorých bol program rozdelený tematicky. Prednášali im zaujímaví spíkri a odborníci zo spoločností ako sú Microsoft, IBM, Soitron, Nestlé, Welcome to the Jungle, dm drogerie markt, Pilsner Urquell, Skupina ČEZ, Future Generation Europe, Amrop Jenewein a Junglee.

Žiakov zaujali najviac prednášky napr. Ako sa orientovať na trhu práce, Rodinné podnikanie, Cyber Security, Nastavenie mysle a iné.

Na záver boli pre účastníkov pripravené súťaže  a interaktívny kvíz. Žiaci sa zapojili aj do súťaže cez aplikáciu kahoot.it ale nepodarilo sa im umiestniť na prvých 10 miestach ktoré boli odmenené.

Odporúčam zúčastniť sa aj v budúcnosti.

 

V piatok 13. 11. 2020 sa žiaci druhého ročníka zúčastnili online webinára „Moderná biznis etiketa“ poriadaný Slovak Business Agency. Žiaci boli rozdelení do dvoch skupín.

„Slušnosť nič nestojí, ale môže priniesť veľké zisky. Tak jednotlivcovi, ako firme.“

B. C. Forbes

Tento týždeň sa u nás, na obchodnej akadémii, niesol v znamení  týždňa európskych odborných zručností. Inak tomu nebolo ani dnes. V dnešný deň sa študenti druhých ročníkov mali možnosť zúčastniť na online podujatí s názvom „Moderná biznis etiketa“, ktoré organizovalo Národné podnikateľské centrum Trenčín.

Zúčastnení si najskôr oprášili vedomosti o základných pravidlách spoločenskej etikety, ako je to s predstavovaním a tykaním, aké sú pravidlá používania mobilov, čo ešte je slušné a čo už nie. Dozvedeli sa veľa nového aj o biznis etikete, aké oblečenie zvoliť na všedný pracovný deň, či na business stretnutie, alebo na ples. S lektorkou NPC p. Nikolou Sedláčkovou bola možnosť diskutovať aj o rôznych otázkach týkajúcich sa netikety, počas podujatia prebiehalo hlasovanie v anketách, bola možnosť vyjadriť sa k daným témam.

Toto pútavé online podujatie obohatilo vedomosti našich študentov a určite im bude prínosom do bežného, ako aj do budúceho business života.

 

Marek Kurinec, II. A

 

V ten istý deň pre prvákov a študentom pomaturitného štúdia sme pripravili aktivity na aktuálne témy týkajúce sa kybernetickej bezpečnosti.

V prvom bloku to bola prednáška pani Jany Žjak o problematike Kybernetickej bezpečnosti z agentúry Produkcia, s. r. o.

V druhom bloku si študenti pozreli dve videá z portálu Zmudri.sk na témy: „Čo o mne vie internet“ – o ochrane osobných údajov a „Ako sa brániť pred hackermi“. Na tieto témy bol naviazaný test, ktorí študenti riešili formou Google formulára.

V treťom bloku sme hovorili o českom dokumentárnom filme „V sieti“, pozreli sme si tri videá z cyklu „V siti: Desatero bezpečného chování na internetu“. Poslednou aktivitou bol kurz BeSafeOnline, ktorý obsahuje 12 lekcií – s témami Zisti, ako nenaletieť, Ako si nenechať ukradnúť účet, Ako riešiť nadávky na nete atď.

Garantom aktivit bola  RNDr. Eva Kadlečíková