smevskole

 

NAŠIM CYKLOM EKONOMICKÝCH PREDNÁŠOK, pod názvom  smevškole  v OA Prievidza SME NAVIAZALI NA ÚSPEŠNÝ PROJEKT  BESTGUEST A ROZBEHNI SA, prednášajúci chodili po vysokých školách, my sme boli jediná stredná škola.

Organizátor projektu bol  KOVAC  Juraj je mladý rozbiehač, ktorý rozpráva o tom, prečo sa nebáť začínať tvoriť svoje vlastné veci. Je zakladateľom projektov Rozbehni sa!, Najlepší nápad a BestGuest.

Jeho publikácia „Rozbehni sa“. predstavuje stručný návod ako začať „s holou riťou“. Je určená ľuďom, ktorí chcú začať na sebe pracovať, nemajú však žiadnu skúsenosť. Juraj je ex-holoritník, ktorý húta ako byť užitočným.

 

Projekt „smevškole“ - MICHAL TRUBAN

V rámci projektu smevškole - cyklus ekonomických prednášok Obchodnej akadémie Prievidza prijal pozvanie na besedu Michal Truban - úspešný mladý startup manager. V aule ŽU - detašované pracovisko Prievidza rozprával študentom Obchodnej akadémie a oboch gymnázií v Prievidzi o svojom podnikaní. Michal má dnes 30 rokov a podnikať začal už počas štúdia. Je jedným z dvoch zakladateľov a majiteľov spoločnosti Websupport, s ktorou dosiahli mnohé podnikateľské úspechy. Z vedenia firmy sa nedávno stiahol. Bol spoluzakladateľom iniciatívy Slovensko.digital, ktorá kontroluje, ako štát míňa peniaze za IT služby, patrí k prvým tváram občianskeho združenia Progresívne Slovensko. V novembri mu vyšla kniha Support, kde zhrnul svoj sympatický biznis príbeh. Striedavo žije na Slovensku a v Spojených štátoch. Rád a často prednáša o podnikaní a jeho firma je pre svoju filozofiu často označovaná ako slovenský Google.

 

26. 05. 2017 sme pokračovali v cykle besied smevškole

V Regionálnom kultúrnom centre v Prievidzi bola naplánovaná beseda s autorkou filmu Český Alllah. Režisérkou filmu je Zuzana Pizssi, ktorá v časozbernom filme zobrazila nálady a názory občanov na migrantov z Afriky a Ázie do Európy. Tiež xenofóbne postoje k tejto otázke.

Film účastníkov, prvákov našej školy, zaujal čo prejavili v besede a tiež v esejach, ktoré písali. 

Škoda že pani Piussi nemohla prísť, kvôli chorobe svojho syna. Názory na film jej zašleme.

 

SMEVŠKOLE S ADELOU

 

Cyklus ekonomických prednášok SMEVŠKOLE dnes 9. mája pokračoval. Pozvanie prijala Adela Banášová - úspešná moderátorka, glosátorka ...  a odpovedala na zvedavé otázky študentov Obchodnej akadémie.

 

Fotografka Mária Švarbová

https://www.youtube.com/watch?v=0tjvJlOmmhw

6. apríla 2016 sme privítali fotografku  Aria Baró, čo je umelecké meno úspešnej slovenskej fotografky Márie Švarbovej. Štúdium reštaurátorstva a archeológie ju nenadchlo a preto sa od roku 2010 venuje fotografii a to veľmi úspešne. S týmto mladým talentom sme sa porozprávali o jej tvorbe, emóciách či výstavách a oceneniach.

https://www.mariasvarbova.com/index.php?article=portfolio

 

Rohullah a Reza

V Obchodnej akadémii v Prievidzi -  sa uskutočnila ďalšia beseda v rámci projektu "sme v škole". V spolupráci s Berkat n. o.  /https://www.berkat.sk/, filmovým festivalom Jeden svet /https://jedensvet.prievidza.net/2015/ a projektom Rafael /https://www.charita.sk/stranky/pomoc-migrantom/ sa žiaci našej školy mali možnosť stretnúť s dvomi mladými Afgáncami - utečencami z Afganistanu. Rohullah,  má 23 rokov, skončil strednú školu a začal študovať angličtinu a na univerzite v Kábule. Kvôli problémom v krajine musel odísť. Teraz je na Slovensku a rád by dokončil svoje vzdelanie.  Reza, má 19 a vyučil sa za stolára. Doma mal svoju vlastnú dielňu.

Beseda prebiehala po anglicky, takže sme mali možnosť preskúšať si naše jazykové schopnosti. Začala krátkym príspevkom o našej zbierke pre afganské deti v rámci projektu „škola namiesto ulice“. Informoval o nej môj spolužiak: „My name is Filip Štancel. I am from 3. A class. For seven years we have been helping our teacher Mr. Malega to support the project „škola namiesto ulice“, in English „School instead of the street“. Currently, we are supporting a 16-year old girl Farahnaz Sayed Khan Agha and 8-year old boy Basir Nasir. Thanks to the amount of 330,- € we can provide them with a yearlong school attendance. This school year, we managed to collect 710,- €, more than in any of the previous years. For all these years we have collected 2 662,- € thanks to the help of our students, teachers and friend of our schol“

Vypočuli sme si názory pracovníčok projektu Rafael, ktoré sa s prisťahovalectvom stretávajú takmer každý deň a hlavne odpovede Rohullaha a Rezu. Povedali prečo ušli z ich rodnej krajiny, či sú v kontakte so svojou rodinou, prečo sú práve na Slovensku, aké sú najväčšie rozdiely medzi životom v Afganistane a na Slovensku. Nebolo to však len o vážnych témach. Počuli sme ich rodný jazyk – Reza nevie anglicky. Dozvedeli sme sa, čo robievali vo voľnom čase, aké slovenské jedlá im chutia, či sa im páčia slovenské dievčatá. Rohullah prezradil, že rád chodieva večer von a počúva opitých ľudí „rozprávať od srdca“, čo si myslia. :) Obidvaja boli veľmi sympatickí, otvorení každej otázke a dokonca veľakrát zažartovali napriek tomu, že sa nachádzajú v ťažkej situácii, tisícky kilometrov od domova a rodiny.

Stretnúť ľudí s podobným osudom budeme mat opäť možnosť na festivale Jeden svet 2016.

Tomáš ČULÁK, žiak 3.A, Obchodná akadémia Prievidza

 

https://www.youtube.com/watch?v=bX0DmncZn0U

https://skolskyservis.teraz.sk/stredne-skoly/studenti-oa-prievidza-smevskole/17742-clanok.html

https://www.prievidza.sk/spravodajstvo/studenti-obchodnej-akademie-sa-stretli-s-afganskymi-utecencami/

 

EURÓPA A SVET

Cyklus prednášok  „sme v škole“ pokračoval 20.3.2015 na tému EURÓPA A SVET. V priestoroch Regionálneho kultúrneho centra Prievidza prednášky pre žiakov 1. ročníka pripravili lektorky neziskovej organizácie SEEDS / https://evicaontheroad.wix.com/seeds /. Ich cieľom je oživiť vyučovanie geografie, ekológie, náuky o spoločnosti či dejepisu na základných a stredných školách. Témami prednášok boli  „Európa a svet“ – lektorka Eva Ohrablová /info 1 / a Čo sa deje s našou planétou“ – lektorka Katarína Hazuchová / info 2/.

https://skolskyservis.teraz.sk/stredne-skoly/projekt-smevskole-v-oa-v-prievidzi-pokr/17732-clanok.html

 

"OKO" OA PD V THAJSKU

Pamätáte? 

V rámci projektu ekonomických prednášok "smevskole" bola v našej škole prednášala Terézia Madarová úspešná majiteľka modelingovej agentúry Le Provocateur. Už tradične medzi darčekmi našich prednášajúcich je aj tričko v logom našej školy - okom. Foto s našim tričkom u úspešných ľudí a pozdrav stále poteší!

 

TERÉZIA  MADAROVÁ

podnikateľka

24. 11. 2014 

10:00

aula Žilinská univerzita

pokračuje prednáška s besedou úspešnej slovenskej podnikateľky TERÉZIE MADAROVEJ. Na stretnutie  si pripravte zvedavé otázky.

  • začínala z úplného dna;
  • bola nezamestnaná;
  • z  požičaných peňazí si založila živnosť, kúpila počítač a pustila sa do činnosti;
  • dnes majiteľka modelingovej a castingovej online agentúry
  • najväčšej v strednej Európe - le PROVOCATEUR s.r.o

/ https://www.novetvare.sk/, https://www.leprovocateur.sk/

https://www.prievidza.sk/spravodajstvo/terezia-madarova-prednasala-studentom-obchodnej-akademie-prievidza/

https://skolskyservis.teraz.sk/stredne-skoly/pribehy-uspesnych-podnikatelov/14928-clanok.html

...................................................................................................

  • 2007  - ako 25-ročná získala špeciálnu cenu poroty v súťaži Podnikateľka Slovenska ;
  • 2008  dve ocenenia RECRUIT RANK AWARDS, firma zaradená do TOP10 v SR;
  • 2009 menovaná Európskou komisiou za ambasádorku AMBASÁDORKA SLOVENSKÝCH PODNIKATELIEK. inauguračný gala večer sa konal v Štokholme za prítomnosti korunnej princeznej VIKTÓRIE;
  • 2010 sa zúčastnila súťaže Ernst & Young Podnikateľ roka.
  • organizuje vlastné kurzy IMAGE-MAKER;

 

Beseda s E. Urbaníkovou

Vo štvrtok 23. októbra 2014 od jedenástej hodiny v sále Domu kultúry v Prievidzi sa uskutočnilo ďalšie podujatie v rámci cyklu ekonomických prednášok "sme v škole".  Besedovali sme  s podnikateľkou, spisovateľkou, koproducentkou Evou Urbaníkovou, "Evitou". Súčasťou besedy bola aj autogramiáda a predaj kníh nakladateľstva Evitapress. 

https://www.dobraskola.com/vieme-o-vsetkom/dobra-skola-aktuality21/article/navstivila-nas-evita.html

https://skolskyservis.teraz.sk/stredne-skoly/oa-prievidza-evita/13938-clanok.html

https://www.prievidza.sk/spravodajstvo/eva-urbanikova-vydala-uz-stovku-knih/

 

 

Prednáška a beseda s Ing. Trnkom!

Naša škola v rámci prednáškového cyklu "sme v škole" opäť teraz pripravila výnimočnú prednášku a besedu. V pondelok 28. októbra do Prievidze prišiel Ing. Miroslav Trnka, zakladateľ, spolumajiteľ a generálny riaditeľ slovenskej softvérovej antivírusovej firmy ESET-

Prednáška bola pre všetkých našich žiakov od 13:00 hodiny v budove Žilinskej univierzity (detašované pracovisko FRI v Prievidzi), Bakalárska 2, v hlavnej prednáškovej sieni. Ďakujeme za pútavú a poučnú prednášku, pán Trnka!

https://www.dobraskola.com/vieme-o-vsetkom/dobra-skola-aktuality21/article/potlesk-ako-honorar.html

 

https://skolskyservis.teraz.sk/stredne-skoly/slovensky-bill-gates-miroslav-trnka/6142-clanok.html

Prezentácia

Článok https://www.prievidza.sk/spravodajstvo/potlesk-honorarom/

 

Prednáška Michal Meško

V rámci cyklu prednášok „smevškole“ nadväzujeme na úspešné prednášky Petra Krištofoviča – úspešného podnikateľa, Ivana Mikloša – bývalého ministra financií, Martina Bútoru – kandidáta na prezidenta SR. Najnovšia prednáška, úspešného mladého podnikateľa, spolumajiteľa internetového kníhkupectva www.martinus.sk  Michala MEŠKA, sa uskutočnila20. novembra – utorok – o 10.00 hod v DK Prievidza. 

Reportáž z besedy priniesla Regionálna televízia Prievidza v Novinách č. 47/2012, od 8:40 minúty

 

 

Beseda s Petrou Marko

Na 29. januára pripravujeme besedu s úspešnou slovenskou podnikateľkou, Petrou Marko - pozrite si videouputávku.

V rámci cyklu ekonomických prednášok „smevškole“ sme predstavili žiakom úspešnú mladú podnikateľku, výkonnú riaditeľku, CEO (chief executive officer spoločnosti) v EXTRAVADANSA, pani Petru MARKO, v utorok  29. 01. 2012, v prievidzskom kine. Ďakujeme za mimoriadne zaujímavú prezentáciu a pútavý dialóg so študentami a učiteľmi Obchodnej akadémie v Prievidzi. Prečítajte si článok https://www.skolskyservis.sk/stredne-skoly/petra-marko-oa-prievidza-beseda/1419-clanok.html.

 

Beseda s pánom Krištofovičom

"Pracujem s budúcnosťou, nie s minulosťou, nerobím terapiu, nehľadám slabosti, ale hľadám zdroje, ktoré má človek v sebe a tie chcem rozvíjať"  - Peter Krištofovič      

Špičkový školiteľ a motivátor, vzdelávanie a sebarozvoj je pre neho životná filozofia a k tomu vedie aj svoje okolie a iných ľudí. Vo svojich 37 rokoch stojí na čele spoločností, ktoré dosiahli v roku 2006 obrat 1 mld. Sk.Založil najväčšiu slovenskú poradenskú spoločnosť, ktorá expandovala na Ukrajinu, do Čiech, Rumunska a Ruska. Je finalistom súťažepodnikateľ roka 2009, na Ukrajine patrí na rebríček TOP 100 manažérov, v Rumunsku bol ocenený titulom Najlepšia firma roka 2008 vo svojom odbore. Na začiatku jeho biznisu stál Tomáš Baťa. Hoci na prvý pohľad nemajú obuv a finančné poradenstvo veľa spoločného, na myšlienkach obuvníckeho gigantu založil Peter KRIŠTOFOVIČ najúspešnejšiu firmu svojho typu v Európe. Dnes tento netradičný slovenský biznismen tvrdí: "Chcem učiť Američanov reformy.“ Salve Group, pod vedením Petra Krištofoviča, buduje unikátnu sieť zabezpečujúcu finančné produkty v Slovenskej republike, na Ukrajine a Rumunsku.

Salve Group je európska finančná skupina zaoberajúca sa distribúciou finančných produktov v strednej a východnej Európe. Vlastní samostatné firmy, ktoré sa zaoberajú nezávislým finančným poradenstvom a predajom finančných produktov. Materskou spoločnosťou je Salve Group London Ltd., ktorá vznikla v roku 2003 so sídlom vo Veľkej Británii.Salve Group je nezávislou spoločnosťou bez akýchkoľvek kapitálových, zmluvných alebo personálnych väzieb na tvorcov finančných produktov (banky, poisťovne alebo iné finančné skupiny).Salve Group a firmy zo skupiny disponujú kapitálom zahraničných investorov. Finanční investori priniesli stabilné zázemie a kontakty na silných medzinárodných hráčov z oblasti financií.

P. Krištofovič podporuje stavbu študentskej ubytovne v Keni, pravidelne píše glosy do Hospodárskych novín.Žije so svojou manželkou a 2 dcérami striedavo v Bratislave a v Los Angeles, je úspešným mladým človekom, ktorému jeho finančná nezávislosť umožňuje tráviť množstvo času so svojou rodinou. Viac informácii:

 

Beseda s podpredsedom vlády a ministrom financií Ivanom Miklošom

Podpredseda vlády a minister financií Slovenskej republiky Ivan Mikloš priešiel vo štvrtok 24. marca 2011 od 9.00 hodiny do Prievidze. V budove Obchodnej akadémie ho privítal riaditeľ školy, v Dome Kultúry sa uskutočnila prednáška „EURO a EUROKRÍZA“ spojená s besedou s našimi študentami. Pán Mikloš predstavil svoj projekt Univerzita pre moderné Slovensko, odpovedal na otázky našich študentov. Viac o I. Miklošovi  sa dozviete nawww.ivanmiklos.sk. Vzácnu návštevu sprostredkoval Mgr. Malega počas ostatnej návštevy Štrasburgu s úspešnými  študentami našej školy v rámci programu Junior Achievement Podnikanie v cestovnom ruchu.